Bitcoin’de 60.000 Dolarlık Destek Çalışacak mı? Bu 5 gelişmeye dikkat edin

Haziran ayının son haftası başlarken BTC fiyatı 60.000 dolarlık desteğin testine doğru düşüyor.

24 Haziran'daki günlük kapanıştan bu yana %1,25 daha düşen Bitcoin (BTC), boğaların sinirlerini test ediyor.

Bu durumun devam edip etmeyeceği önümüzdeki günlerde aylık kapanış yaklaşırken en önemli soru haline geldi.

Bu noktaya gelmek için Bitcoin birkaç hareketli ortalamanın altına düştü ve kısa vadeli sahiplerini toplam maliyet tabanının altına düşerek zarara uğrattı.

Bu nedenle talepteki geçici düşüşe rağmen piyasa daha çok balina hareketlerine odaklı hale geldi.

Bu hafta volatiliteyi artıran faktörler arasında 28 Haziran'da açıklanacak ABD işsizlik verilerinin yanı sıra revize edilen ikinci çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verileri ve Fed'in bir gün sonraki “tercih ettiği” enflasyon göstergesi yer alıyor.

Dolayısıyla aylık ve çeyreklik kapanıştan önce bir toparlanma yaşanacaksa Bitcoin'in işi zor olacak; Haziran ayında şu ana kadar BTC/USD çifti değerinin %7'sini kaybetti.

Cointelegraph, BTC fiyatlarının mevcut durumunu inceliyor ve piyasa için önemli bir hafta olacağa benzeyen bu haftada yatırımcıların temel endişelerini araştırıyor.

BTC fiyatı altı haftanın en düşük seviyesinde

Pazartesi günü, son haftalık kapanışının ardından Bitcoin 62.128 dolara düştü.

BTC/USD günlük grafiği. Kaynak Ticaret Görünümü

Bu rakam 15 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyeleri temsil ediyor ve önümüzdeki günlerde haftalık ve çeyreklik kapanışların beklenmesiyle boğalar şu anda ay başından bugüne %7'den fazla kayıpla karşı karşıya bulunuyor.

Popüler trader Crypto Ed, X hakkındaki son gönderisinde kısmen şunları yazarak bu ruh halini yakaladı: “BTC beklediğimden daha zayıf görünüyor ve daha fazla olumsuzluk görmeli.”

Crypto Ed, halihazırda BTC fiyatlarındaki düşüşten muzdarip olan altcoinlerin %20'lik bir düşüş daha yaşayabileceğini ekledi.

Toplam altcoin piyasa değerinin günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Bu arada tüccar Daan Crypto Trades, Bitcoin'in çok aylı ticaret aralığındaki önemli seviyelere bir göz attı.

“Altın Cep'in Fibonacci geri çekilme seviyesine ulaşıldı. Eğer hala onu daha düşük bir seviyeye itmek isteyen boğalar varsa, o zaman burası doğru yer” diye uyardı.

“Bir yükseliş orta aralığın yeniden test edilmesine yol açmalı, yükselmede başarısızlık ise muhtemelen düşük seviyelerin yeniden test edilmesine yol açacaktır.”

BTC/USDT vadeli işlem tablosu. Kaynak: Daan

CoinGlass'tan elde edilen veriler, BTC/USD'nin 62.000 doların üzerindeki sipariş desteğini kırdığını gösterdi. Son 24 saatte yaklaşık 48 milyon dolar değerindeki long BTC pozisyonlarının tasfiye edildiği doğrulandı.

BTC tasfiye ısı haritası (ekran görüntüsü). Kaynak: CoinGlass

Yatırımcılar Fed likiditesine odaklanırken PCE haftası yaklaşıyor

Makroekonomik verilerdeki dalgalanma, haftanın ikinci yarısında ABD işsizlik başvuruları, revize edilmiş ikinci çeyrek GSYH ve Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) endeksinin Mayıs sayısının açıklanmasıyla birlikte geri dönecek.

Kripto para piyasalarının özellikle 2024'teki işsizlik verilerine duyarlı olduğu kanıtlanırken, PCE'nin Fed'in enflasyon eğilimlerini göstermede “favori” göstergesi olduğu biliniyor.

Her iki yönde de tahminlerin önemli ölçüde ıskalanması durumunda bunun politika üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Ticaret kaynağı The Kobeissi Letter, X'te şöyle özetledi: “Bu hafta 2024'ün ikinci çeyreğini tamamlayacak tonlarca önemli veri var.”

Kobeissi, PCE'nin piyasayı “stagflasyon” korkusundan uzaklaştırma görevine sahip olacağını da sözlerine ekledi.

Fed'in Eylül ayı toplantısı için hedef faiz oranı olasılığı. Kaynak: ECM Grubu

CME Group'un FedWatch Aracından elde edilen son veriler, piyasaların Fed'in Eylül ayında faiz indirimlerine başlayacağını görmeye devam ettiğini gösteriyor.

Hisse senetleri kripto para birimlerini toz altında bırakıyor

Bitcoin ve kripto para birimlerindeki zayıflık, ABD hisse senetlerinin daha iyi performans gösterdiği bir döneme denk geliyor.

S&P 500 geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak Bitcoin ile ters korelasyonunun altını çizdi ve pek çok kişiyi şaşırttı.

Kobeissi, “S&P 500, $SPY ve Nasdaq 100 ETF'lerine kısa vadeli ilgi, $QQQ şu anda 6 yılın en düşük seviyesinde” dedi.

“2023'ten bu yana kısa faizin kısa faize oranı yüzde 50'yi aştı. Bu arada, $VIX oynaklık endeksi Ocak 2023'ten bu yana %40 düştü. En hızlı faiz artırım döngüsünde bile oynaklık tüm zamanların en düşük seviyesinde. zaman “İşlemler seviyelere yakın.”

Kobeissi daha sonra “piyasa riski iştahının hiç bu kadar güçlü olmadığı” sonucuna vardı ve bu da kripto para birimlerinin zayıf performansını daha da şaşırtıcı hale getirdi.

S&P 500 ve toplam kripto para birimi piyasa değeri tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

Piyasa yorumcusu Tomas, Bitcoin'in geçen hafta 140 milyar dolar düşen Fed likidite seviyelerine karşı son derece hassas olmaya devam ettiğini öne sürdü.

“Fed'in net nakiti bu hafta %2,21 düşerken, Bitcoin %4,77 düştü, S&P ve Nasdaq da 24 saat içinde yaklaşık %1 düştü.”

Tomas, kesin olmasa da, likidite seviyelerinin yerel düşük seviyelerde veya yakınında olduğunu öne sürerek, toparlanmanın kripto para birimlerinin genel performansını artıracağını ima etti.

“Bunları tahmin etmek her zaman zordur, ancak eğer Fed'in net likiditesinin önümüzdeki birkaç hafta/ay boyunca kabaca yönünü tahmin edecek olsaydım, şu anda bulunduğu yerin muhtemelen en düşük noktasına yakın veya en düşük noktada olduğunu ve Fed'in net likiditesinin kabaca yönünü tahmin edersem, şunu söyleyebilirim: Fed'in net likiditesi Fed yükseliş eğiliminde.”

Daha önce, Bitcoin'in Fed likidite korelasyonunun daha ileri analizi, rallinin aylık kapanışla birlikte tersine dönebileceği sonucuna vardı.

Bitcoin balinaları mercek altında

Bitcoin 60.000 dolara yaklaşırken bazıları mevcut seviyelerin balina popülasyonu için cazip bir fırsat olup olmadığını merak ediyor.

Fiyatları likidite yönünde manipüle etmek ve yapay dalgalanma yaratmak amacıyla emir defteri “sahtekarlığı” son haftalarda birçok kez gözlemlendi.

Cointelegraph'ın haberine göre veriler, belirli balina sınıflarının bu çeyrekte BTC'ye maruz kalma oranlarının arttığını gösterse de tablo aynı değil.

Popüler kripto yorumcusu Bitcoin Munger'in geçen hafta belirttiği gibi, en büyük balina sınıfı, birikim eğiliminde diğerleriyle tezat oluşturuyor.

Bitcoin Balina Birikimi Trendlerine İlişkin Veriler. Kaynak: Bitcoin Munger

Ancak bu hafta başında balina birikim güveni 62.000 dolara yükseldi.

Yorumcu MartyParty, “Balinaların bu düşüşü satın aldığı açık, ancak satış hacmi, balinalar için çalışan piyasa yapıcıların manipüle ettiği fiyat düşüşünü haklı çıkarmıyor.” dedi.

Bitcoin Balina Sipariş Verileri. Kaynak: MartyParty

CoinGlass'tan alınan bir grafik, Binance BTC/USDT sürekli takas çiftindeki en son balina emirlerini gösteriyor.

Bu arada, zincir içi analiz platformu CryptoQuant'tan elde edilen veriler, 20 Haziran'dan bu yana tasarruf adreslerine kayıtlarda bir artış olduğunu ortaya çıkardı.

Tasarruf adreslerine BTC girişleri. Kaynak: CryptoQuant

Kripto Para Duyarlılığı 2024'ün En Düşük Seviyesine Yakın

24 Haziran itibarıyla 51/100 seviyesindeki Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 2024'ün en düşük seviyelerine yaklaşıyor.

Yüzde cinsinden piyasa değerindeki nispeten küçük bir düşüş, duyarlılık açısından çok şey ifade ediyor.

Burada daha bir hafta önce “aşırı açgözlülük” seviyesine yaklaşan endeks, şimdi “korku” bölgesiyle flört ediyor.

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternative.me

Araştırma firması Santiment, Bitcoin piyasası katılımcıları arasında, Bitcoin 65.000 dolar civarında seyrederken bile “nadir” bir alarma dikkat çekti.

“Fiyatlar 65.000 $ ila 66.000 $ arasında değiştiği için kalabalık çoğunlukla Bitcoin'e karşı korkuyor veya ilgisiz. Tüccarların teslim olmaya devam etmesi nedeniyle bu kadar uzun süre FUD nadir görülüyor.”

“BTC yatırımcılarının yorgunluğu balina birikimiyle birleştiğinde hastalar için genellikle ödüllendirici toparlanmalara yol açıyor.”

Bitcoin duyarlılık verileri. Kaynak: Santimento

Jelle'nin “gün geçtikçe daha da kötüleştiğini” ifade ettiği olumsuz ruh hali, uzun süredir işlem yapan yatırımcılar için de geçerli.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir