Bitcoin yarılanmasıyla tarihte bir ilk yaşandı

Bitcoin (BTC) madencilik gelirleri ilk kez 100 milyon doları aştı ve 2024 Bitcoin halving gününde tüm zamanların en yüksek günlük kazancını kaydetti.

20 Nisan'da Bitcoin madencileri, madencilik ödülleri ve işlem ücretlerinden toplam 107,7 milyon dolar kazandı; topluluk üyeleri, işlemlerini 840.000'inci Bitcoin bloğuna kaydetmek için fahiş ücretler ödedi.

Madencilere ödenen blok ödüllerinin ve işlem ücretlerinin toplam ABD doları değeri. Kaynak: blockchain.com

Bitcoin hikayesinin bir parçası olmak isteyen yatırımcılar, dördüncü yarılanma olayını tetikleyen Bitcoin bloğundaki sınırlı alandan paylarını almak için 37,7 BTC (2,4 milyon dolar) ücret harcadı. Ortalama bir kullanıcı, 3.050 işlemi içeren blokta 800 doların biraz altında ödeme yaptı.

Kullanıcılar ilk yarım blokta nadir rünler ve satoshiler yazmak için 2,4 milyon dolar harcadı. Kaynak Mempool.space

Rekor kıran komisyonlar, halving bloğunda satoshi yazma telaşına atfedildi. Bu hareketliliğiniz Bunların büyük bir kısmı, Bitcoin Ordinals'ın yaratıcısı Casey Rodarmor'un halvingle aynı anda piyasaya sürülen Runes protokolündeki hareketliliğinden kaynaklanıyor.

Bitcoin madencileri için bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi, Bitcoin fiyatının yeni bir zirve olan 71.415 dolara ulaştığı 11 Mart'ta 78,7 milyon dolardı. Ancak gelirdeki artış, Bitcoin'in piyasa fiyatıyla doğrudan ilişkiliydi; çünkü madenciler, blockchain üzerindeki işlemleri doğruladıkları için BTC cinsinden ödüllendirildi.

20 Nisan Bitcoin yarılanması etkinliği madencilik ödüllerini dördüncü kez yarıya indirdi. Blok ödülü 3.125 BTC'ye düştü.

Bitcoin'in yarıya indirilmesine olan ilgiyle birlikte Bitcoin için ödenen ortalama ücretler, 20 Nisan'da rekor ortalama 128 dolara ulaştıktan sadece bir gün sonra önemli ölçüde düştü.

Bitcoin'de son beş yılda ortalama günlük işlem ücreti. Kaynak: YCharts

Mempool.space'e göre 21 Nisan itibarıyla Bitcoin işlem ücretleri orta öncelikli işlemler için ortalama 8-10 dolara düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir