Bitcoin yarılanması altcoinleri nasıl etkileyecek?

Bitcoin'in (BTC) son 15 yılda artan hakimiyeti, mucidi Satoshi Nakamoto'nun fiat ekosisteminin eksikliklerinin üstesinden gelmek için geliştirdiği mekanizmaların önemini gösteriyor. BTC'nin işleyişindeki en önemli olaylardan biri yarılanma olarak biliniyor.

Nakamoto, sınırlı 21 milyon BTC'nin ihracını yavaşlatmak için zamanla BTC madencilik ödüllerini azaltan Bitcoin'in yarıya indirme mekanizmasını icat etti. 2024 yılında Bitcoin ağındaki ödüllerin yarıya indirilmesi (önceki üç yarılanma gibi), Bitcoin ve yıllar içinde yaratılmasına yardımcı olduğu birçok altcoin ekosistemi üzerinde kalıcı bir etki yaratacaktır.

Altcoinler, tokenomikler, değer teklifi ve finansal özgürlüğe genel katkı gibi bir dizi faktöre bağlı olarak Bitcoin yarılanmasına farklı tepkiler verebilir. Bitcoin Halving 2024, altcoinlerin beş temel boyutunu test edecek: piyasa duyarlılığı, piyasa fiyatı, teknoloji yığını, blockchain çatalı ve rezerv tahsisi.

Yatırımcı duyarlılığındaki değişim

Bitcoin piyasası, kripto para birimi yatırımcılarının yatırım modellerini büyük ölçüde etkiliyor. Her yarılanma sonrasında BTC fiyatının arttığı göz önüne alındığında yatırımcılar yarılanma sonrasında yükseliş potansiyeli olan altcoinlere odaklanıyor.

Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimleri için Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcıların çevrimiçi hislerinin ve hislerinin analizine dayanıyor. Kaynak: alternatifler.me

Bitcoin’in 2024 yılına kadar fiyatını koruyacak olması yatırımcının güvenini artırdı. Sonuç olarak mevcut piyasa hissiyatı, birçok yatırımcının altcoin patlaması beklediğini gösteriyor.

BNB Chain'in çekirdek geliştirme ekibi, Cointelegraph ile yaptığı röportajda piyasa duyarlılığını yineleyerek “Bitcoin yarılanmasının Web3 ekosisteminde piyasa duyarlılığında değişiklikleri tetiklediğinin bilindiğini” belirtti.

BNB (BNB) geliştiricilerine göre, Bitcoin'in yarıya indirilmesi yaklaştıkça sağlam temellere ve yenilikçi teknolojilere sahip projeler yatırımcıların ilgisini daha fazla çekiyor. Altcoin projeleri, kripto para fırsatçılarını cezbetmek için yeni teşvik programları ve kampanyalar hazırlıyor.

Ekip, “Bizim bakış açımızdan ekosistemin büyümesini ve yenilikçiliği teşvik etmeyi amaçlayan daha fazla girişim görüyoruz” diye ekledi.

Teknoloji yığınındaki güncellemeler

Bitcoin yarılanması genellikle Web3 teknolojisinde yenilik ve evrim için bir katalizör görevi görür. Altcoinler için ise bu teknolojik gelişme, geliştirici topluluğunun sürekli ve uzun vadeli desteğiyle mümkün oluyor. Bitcoin ağındaki gelişmeler, diğer şeylerin yanı sıra daha hızlı işlemlere, daha iyi faydaya ve fiyat takdirine yönelik artan kamu talebini karşıladığı için altcoin ekosistemleri için bir plan görevi görebilir.

Kaynak: Casey RodarmorBitcoin sıralı NFT'lerinin mucidi

Aptos Labs kurucu ortağı ve CEO'su Mo Shaikh, Cointelegraph'a şunları söyledi: “Bitcoin yarılanması, Web3'e olan küresel ilginin patlamasını vurguluyor.” “Aptos ekosistemi ve ötesi, DeFi, oyun ve eğlence alanında milyonlarca ve yakında milyarlarca dolar üretiyor.” İnsanlara yönelik web ölçeğine yakın fayda potansiyeli görüyoruz” dedi.

BNB çekirdek geliştiricileri, belirli pazar ihtiyaçlarını karşılamak ve bir tokenın kullanımını ve benimsenmesini artırmak için temel teknolojinin güncellenmesinin önemini vurguladı. Yeni girişimleri ve şirket içi kurucuları “teknolojik gelişmeleri ve ekosistem büyümesini teşvik etmeye”, ekosistemin uzun vadeli başarıya hazır olmasını sağlamaya teşvik etmeyi amaçlayan destek programları.

Cointelegraph'a konuşan M2 CEO'su Stefan Kimmel, kripto para borsasının stratejisinin Bitcoin ihracını kalıcı olarak azaltacak olan yaklaşan halving ile uyumlu olduğunu açıkladı. Kimmel şunları ekledi:

“Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, yarılanma dikkat çekse de, bunun daha büyük bir anlatının yalnızca bir parçası olduğunun farkındayız. ETF'ler, niceliksel genişleme ve yarıya indirmenin birleşimi, piyasanın gelecekteki ana hatlarını belirleyecek.”

Aynı şekilde geleceğe hazır olmak isteyen projelerin de 2024 Bitcoin halvingine uygun olarak doğru yükseltmeleri seçmesi gerekiyor.

Altcoin fiyatları ne olacak?

Altcoin ekosistemi Bitcoin'deki fiyat hareketlerine yanıt verir. Ancak boğa piyasası sırasında bazı tokenlar diğerlerinden daha iyi performans gösterecektir. Yatırımcılar altcoinlerin yarı ömrü boyunca kısa vadeli hareketlerini takip ederek Bitcoin'i portföylerine eklemeyi planlıyor.

Halving, tarihsel olarak Bitcoin'in fiyat dinamiklerini etkiledi ve bu da altcoin piyasasında yankı buldu. Ekip şunu ekledi:

“Bilgili kalmak ve güçlü temellere ve gelecek vaat eden büyüme yörüngelerine sahip altcoinleri belirlemek, karlı operasyonlar için hayati önem taşıyor.”

Ek olarak, Bitcoin madenciliği ödüllerindeki değişiklikler ve yarılanma sonrası zorluklar, altcoin madenciliğinin karlılığını dolaylı olarak etkileyebilir, madenci davranışını etkileyebilir ve potansiyel olarak altcoin fiyatlarını etkileyebilir.

Kimmel'e göre, bu döngüsel olaylardan bağımsız olarak M2, sağlam getiri sağlayan ürünler sunmaya devam etmeyi ve kripto para biriminin benimsenmesini ve yenilikçiliği artırmaya odaklanmayı planlıyor.

İle ilgili: Bitcoin yatırım stratejisi işe yarıyor!

Konsensüs tabanlı blockchain çatalları

Bitcoin halvinglerine eşlik eden değişiklikler genellikle altcoin ekosistemleri için topluluk üyelerinin “yap ya da boz” kararlarına oy vermesini gerektiren belirli zorluklar ortaya çıkarıyor.

Madenciler, çiftçiler ve hisse sahipleri için farklı ekonomik teşvikler, topluluk anlaşmazlıkları ve yönetişim sorunlarıyla birleştiğinde genellikle yumuşak ve sert çatallanmalarla sonuçlanır.

Kaynak: Peter ToddBitcoin geliştiricisi

Mutabakata dayalı blockchain çatalları, topluluk içindeki anlaşmazlıkları gidermek için bir çözüm olabilir. Bu çatallar, topluluk içindeki belirli grupların ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamak üzere tasarlanmış, değiştirilmiş protokollerle yeni kripto para birimleri oluşturabilir.

Öte yandan, bazı topluluklar sıfırdan bir blok zinciri oluşturmak yerine mevcut blok zinciri üzerinde çalışmayı tercih ediyor. Örneğin, BNB Chain'in çekirdek geliştiricileri, BNB Chain ekosistemini daha verimli hale getirmeye yönelik bir güncelleme olan BNB Beacon Chain Fusion üzerinde çalıştıklarını duyurdu. BNB Smart Chain (BSC), Haziran ayında yapılması planlanan ana ağ hard fork'unun yanı sıra büyük bir güncelleme olan BEP 336'yı da tanıtıyor.

Bitcoin rezervlerinin dağılımı

Yarılanmanın ardından daha yüksek bir yatırım getirisi (ROI) arayan yatırımcılar genellikle Bitcoin varlıklarının bir kısmını çeşitli altcoinlere ayırır. Bir yatırım stratejisi olarak çeşitlendirme, daha yüksek getiri elde etme şansınızı artırır ve riskin farklı varlıklara yayılmasına yardımcı olur.

Öte yandan altcoin projelerinin volatiliteyi en aza indirmek için hazinedeki Bitcoin tahsisini arttırdığı tespit edildi. Niyeti açıklayan BNB Chain'in çekirdek geliştiricileri şunları ekledi:

“Güçlü kullanım örneklerine, destekleyici topluluklara ve umut verici büyüme beklentilerine sahip altcoinler, Bitcoin rezervlerinin bir kısmını çekerek altcoin ekosistemindeki likiditenin ve işlem hacminin artmasına yardımcı olabilir.”

Yatırımcılar altcoinlere yatırım yaparken “araştırmanızı yapın (DYOR)” yaklaşımını benimsemelidir. Kurucu ve ekibine ilişkin temel araştırmalar, denetim raporları ve piyasa güvenilirliği, yeni altcoin projelerini araştırırken dikkate alınması gereken faktörlerden bazılarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir