Bitcoin madencilerinin rezervleri 14 yılın en düşük seviyesinde

IntoTheBlock verilerine göre madencilerin elinde tuttuğu Bitcoin miktarı 14 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Yıla 1,95 milyon BTC ile başlayan rezervler, 19 Haziran'da 1,90 milyon Bitcoin'e (BTC) düştü.

Madenciler Şubat 2010'dan bu yana en az miktarda Bitcoin'e sahip. Kaynak IntoTheBlock

IntoTheBlock araştırma direktörü Lucas Outumuro'ya göre, halving kar marjları üzerinde baskı oluşturduğundan madencilerin zamanla daha az Bitcoin tutması muhtemel ve rezervlerini satma olasılıkları daha yüksek olacak.

Bitcoin'in iş kanıtı fikir birliği mekanizmasında madenciler, işlemleri doğrulamak ve ağın güvenliğini sağlamak için yeni Bitcoin'lerle ödüllendirilir. Madenci rezervleri, madenciler tarafından tutulan satılmamış Bitcoin'leri ifade eder.

Her dört yılda bir ağın madencilik ödülleri yarıya indiriliyor.

20 Nisan 2024'te gerçekleşen son yarılanma, madencilik ödüllerini 6,25 BTC'den 3.125 BTC'ye düşürdü.

Outumuro, Cointelegraph'a şunları söyledi: “Ancak tarihsel olarak bu nispeten yavaş bir hızda gerçekleşti, bu nedenle ufukta büyük bir satış baskısı beklenmiyor.”

Ödülün yarıya indirilmesine rağmen ABD doları cinsinden ölçülen maden rezervleri 135 milyar dolar civarında tüm zamanların en yüksek seviyesini koruyor. Bu, Bitcoin üreticilerinin daha az Bitcoin'e sahip olmasına rağmen BTC'nin dolar değerinin daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Madencilerin ABD doları rezervleri rekor düzeyde. Kaynak IntoTheBlock

Tokenize madencilik şirketi Green Mining DAO'nun CEO'su Sascha Grumbach, Cointelegraph ile paylaştığı yazılı yorumda “Günümüzün madencileri geçmiş döngülerden ders almış gibi görünüyor” dedi.

“Geçmişte verimsiz olduğu kanıtlanmış bir strateji olan aşırı borç alma ve çok fazla Bitcoin tutma günleri geride kaldı.”

CoinShares tarafından Nisan ayında yayınlanan bir rapor, Bitcoin'in hashrate'inin yarılanma sonrası düşüşün ardından 2025'te artacağını öngörüyor.

Bitcoin ödüllerinin ve rekabetin azalması, birim hash gücü başına üretilen Bitcoin miktarının zamanla azalmasına neden olur ve bu da üretim maliyetlerini artırır.

“[Madencilerin] Odak noktasının büyük ölçekli, uzun vadeli Bitcoin birikiminden ziyade kısa vadeli finansal istikrar olduğu görülüyor.”

Grumbach, “Başka bir deyişle, mevcut piyasa aşamamızda daha az Bitcoin'e sahip olmak anormal değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir