Bitcoin hayranı MicroStrategy zararını açıkladı

Bitcoin'in (BTC) en büyük kurumsal yatırımcısı MicroStrategy, 2024 yılının ilk çeyreğinde net 53,1 milyon dolar zarar bildirirken, şirket nisan ayında daha fazla Bitcoin almaya devam etti.

Net zarar, şirketin çeyrekte 191,6 milyon dolarlık dijital varlık değer düşüklüğü zararı bildirmesiyle geldi; bu, bir önceki yıla göre 10 kat artış anlamına geliyor. MicroStrategy'nin ilk çeyrek mali tablolarına göre gelir de 2023'ün ilk çeyreğine göre %5,5 düşüşle 115,2 milyon dolara geriledi.

Ancak şirket, çeyrek boyunca Bitcoin'in gerçeğe uygun değerindeki (veya piyasa değerindeki) %65'lik artışı hesaba katacak yeni dijital varlık gerçeğe uygun değer muhasebesi standardını henüz uygulamadı.

Sonuç olarak, MicroStrategy'nin Bitcoin'in defter değeri, gerçeğe uygun değer yaklaşımını benimsemiş olsaydı 15,2 milyar dolar yerine, geleneksel muhasebe yöntemine göre 5,07 milyon dolar veya Bitcoin başına 23.680 dolar olarak hesaplandı.

Bu, şirketin Mayıs 2023'te Finansal Muhasebe Standartları Kurulu'na (FASB) yeni standardı destekleyen bir mektup yazmasına yol açtı ve yaklaşık yedi ay sonra FASB, sonraki vergi yılları için dijital varlıkların gerçeğe uygun değer raporlamasını zorunlu kılan kurallarını açıkladı. 15 Aralık. , 2024. Değiştirmeme rağmen oldu.

Bu arada, bir “Bitcoin geliştirme şirketine” dönüşen yazılım şirketi, mali beyanına göre Nisan ayında 7,8 milyon dolara 122 Bitcoin daha satın aldı.

Kaynak: Michael Saylor

MicroStrategy şu anda ortalama 35.180 $ satın alma fiyatından satın alınan 13.5 milyar $ değerinde 214.400 Bitcoin'e sahip.

MicroStrategy başkanı ve CEO'su Phong Le, şirketin ilk çeyrekte ek 25.250 Bitcoin satın almak için iki dönüştürülebilir tahvil ihracından 1,5 milyar dolar topladığını ve art arda 14. çeyrekte şirketin bilançosuna daha fazla Bitcoin eklediğini belirtti.

İle ilgili: MicroStrategy, BTC satın almak için tahvil ihraç ediyor

Google Finans'a göre MicroStrategy (MSTR) hisseleri duyurunun ardından mesai sonrası işlemlerde %3,3 düştü.

Bitcoin'in %65'lik artışı, MicroStrategy'nin ilk çeyrekte neredeyse benzeri görülmemiş bir yükselişe geçmesine neden oldu ve Mart ayı sonunda %170'in üzerinde artışla 1.704 dolara yükseldi.

Ancak Google Finans'a göre MicroStrategy hisseleri o zamandan beri 1.292 dolara düştü.

MicroStrategy'nin son altı aydaki hisse senedi fiyatı değişimi. Kaynak: Google Finans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir