Bitcoin döviz rezervleri 3 yılın en düşük seviyesinde

19 Haziran 2024 tarihli verilere göre borsalarda bulunan Bitcoin arzı 3 yılın en düşük seviyesine geriledi.

CryptoQuant'tan elde edilen veriler, şu anda borsalarda 2.825.703 Bitcoin'in (BTC) kaldığını ortaya çıkardı. Ocak 2024'te Bitcoin döviz bakiyesi 3.039.000 civarındaydı.

Bazen döviz bakiyesi olarak da adlandırılan düşük döviz rezervleri, düşük satış baskısını ve satın alınabilecek nispeten düşük arz nedeniyle potansiyel arz şokunu gösterir.

19 Haziran 2024 itibarıyla Bitcoin ticaret dengesi. Kaynak: CryptoQuant.

Bitcoin ETF'leri baskıyı artırıyor

Bitcoin ETF'lerinin Ocak 2024'te ABD'de onaylanmasının ardından BlackRock gibi varlık yöneticilerinin biriktirmesi, Bitcoin arzı üzerinde daha fazla baskı oluşturdu. 6 Haziran itibarıyla BlackRock'un iShares Bitcoin Trust'ı (IBIT) yaklaşık 274.000 Bitcoin'e sahipti. BlackRock ETF, şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde işlem gören 11 Bitcoin ETF'sinden yalnızca biridir.

Mayıs 2024'te dijital varlık fonlarına aylık girişler, esas olarak Bitcoin yatırım fonlarına ve ürünlerine yapılan girişlerin etkisiyle 2 milyar dolara ulaştı. 17 Haziran tarihli Coinshares Haftalık Fon Akışları raporuna göre, Bitcoin yatırım araçları dünya çapında yaklaşık 73 milyar dolarlık Bitcoin bulunduruyor.

Ancak aynı rapor, Bitcoin yatırım araçlarının 15 Haziran 2024 haftasında haftalık 621 milyon dolarlık çıkış kaydettiğini de ortaya koydu. Bu, 22 Mart 2024 haftasından bu yana en büyük ve en önemli kırılma oldu.

Coinshares, Fed'in faiz oranlarını yüksek tutacağını ima eden “beklenenden daha agresif” yorumların, Bitcoin gibi sabit arzlı varlıklardan sermaye kaçışına yol açtığı yorumunu yaptı.

Şirketlerin artan ilgisine rağmen Franklin Templeton CEO'su Jenny Johnson gibi sektör uzmanları, kurumsal benimsemenin tam hızda olmadığına inanıyor. CNBC'de konuşan Johnson, röportaj yaptığı kişiye şunları söyledi:

“Bu aslında erken benimseyenlerin ilk dalgası ve bir sonraki dalganın çok daha büyük kurumlar olacağını düşünüyorum.”

Johnson'ın öngörüsü doğru çıkarsa kurumsal sermaye Bitcoin'e akmaya devam edecek.

Bitcoin üyeliğini yarıya indirdi

Ek olarak, Nisan 2024'teki yarılanma olayının ardından blok madenciliği ödülünün azalması nedeniyle Bitcoin arzı daha da sınırlandı.

Son yarılanmadan önce madenciler, başarılı bir şekilde çıkarılan her blok için 6,25 Bitcoin alırken, yarılanmadan sonra madenciler artık başarılı bir blok madenciliği karşılığında 3.125 Bitcoin alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir