Bitcoin altına karşı iddiasını kaybetti mi?

12-13 Nisan tarihleri ​​arasında Bitcoin (BTC) fiyatının yüzde 13,3 oranında düşmesi birçok yatırımcıyı, özellikle de kaldıraçtan yararlananları piyasayı terk etmeye zorladı. Düşüş, uzun pozisyonlarda 387 milyon dolarlık zorunlu tasfiyeyi tetikledi ve açık pozisyonları 5,4 milyar dolar düşürdü. İlk bakışta fiyat hareketi ve bunun türev piyasalara etkisi risk iştahının azaldığını gösteriyor.

Kripto para yatırımcılarının volatiliteye alışık olduklarına ve genellikle belirsiz zamanlarda aşırı tepki verdiklerine dair yaygın bir inanış var. Ancak 61.500 dolarlık yeniden testin korku tohumları ekmeye yetip yetmeyeceğini veya 72.000 dolara giden yolun ve Bitcoin'in yarıya indirilmesinden sonra yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkma ihtimalinin artık daha az olası olduğuna işaret edip etmediğini belirlemek için daha yakından bakmak gerekiyor.

Bitcoin güvenilir bir değer deposu sağlamada başarısız mı oldu?

BTC fiyatı 15 Nisan'da 63.500 dolara ulaşarak bir miktar toparlanma gösterse de traderlar arasındaki heyecan azaldı ve bu da Bitcoin'in “dijital altın” olduğu söyleminin sürdürülmesini zorlaştırdı. Ayrıca fiyat hareketi, özellikle Bitcoin sahiplerinin hafta sonu satış yapamaması nedeniyle spot Bitcoin ETF'deki zayıflıkları ortaya çıkardı. Bu, Bitcoin'i bu tür araçlar aracılığıyla dolaylı olarak satın almanın sınırlamalarını gösterdi.

Grayscale'in GBTC'sinden çıkışlar hesaba katıldığında bile, ABD spot ETF'lerine son zamanlarda yaşanan girişlerin Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi oldu. Sektör, BlackRock, Fidelity, Bitwise ve VanEck'teki satış ekiplerinin kurumsal müşterilere ve üst düzey varlık yöneticilerine yaptığı yüksek profilli ziyaretlerin de etkisiyle üç ayda yönetim altında 55 milyar dolarlık varlık topladı.

Altının bir değer saklama aracı olarak itibarı, özellikle son dönemdeki küresel siyasi belirsizlikler ve Orta Doğu'da artan çatışmalar sırasında sağladığı fiyat istikrarı göz önüne alındığında, şüphesiz bir numara olmaya devam ediyor. Değerli metal, 12 Nisan'da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.432 dolara ulaştıktan sonra geçen haftaki seviyesini koruyarak 2.350 dolardan işlem görüyor.

Kaynak: Tom Lynn

Analist Tom Linn, 12 Nisan'daki askeri çatışma haberlerinin ardından değer kazanan altından farklı olarak son fiyat hareketlerinin yatırımcıların Bitcoin'i güvenli bir liman olarak görmediğini doğruladığını savunuyor. Ancak bu analiz, altın piyasalarının hafta sonları işlem yapmadığı ve aşırı kaldıraç gibi diğer dinamiklerin Bitcoin'in performansını etkilemiş olabileceği gerçeğini göz ardı edebilir.

Tarihsel veriler, Bitcoin ve altının fiyat hareketlerinin nadiren senkronize olduğunu ortaya koyuyor. Korelasyon metriği, bazı piyasaların zıt yönlerde hareket ettiğini gösteren -1 ile mükemmel, simetrik hareketi gösteren +1 arasında değişir. 0 puanı, iki varlık arasında herhangi bir korelasyon olmadığını gösterir.

Bitcoin/USD'nin altınla 40 günlük korelasyonu. Kaynak Ticaret Görünümü

Veriler, Bitcoin'in altınla ilişkili olmadığını vurgulayarak, kripto para biriminin bir değer saklama aracı olarak başarısız olduğu iddialarını çürütüyor. Bu, geleneksel finansal varlıklarla doğrudan ilişkili olmayan bir varlığa sahip olmanın avantajını vurgulamaktadır.

Bitcoin türevleri 61.500 dolara düşüşünü sürdürüyor

Aylık BTC vadeli işlem sözleşmelerinin analizi, profesyonel yatırımcıların Bitcoin hakkında daha karamsar hale gelip gelmediğini belirlemenin anahtarıdır. Tarafsız piyasalarda bu sözleşmeler genellikle %5 ile %10 arasında bir prim taşır, bu da daha uzun uzlaşma süresini yansıtır.

Yıllıklandırılmış 3 aylık Bitcoin vadeli işlem primi. Kaynak: Laevitas.ch

Veriler, BTC vadeli işlemlerinin yıllık priminin, 61.500 dolara doğru son fiyat düzeltmesinden büyük ölçüde etkilenmediğini, göstergenin %10 nötr yükseliş eşiğinin üzerinde kaldığını gösteriyor.

Piyasa duyarlılığını tam olarak ölçmek için Bitcoin opsiyon önyargı metriğini incelemek de önemlidir. Tipik olarak %7'nin üzerindeki çarpıklık göstergesi fiyat düşüşü beklentilerini gösterirken, %7'nin altındaki çarpıklık yükseliş eğilimini gösterir.

%25 delta çarpıklığı ile 2 aylık Bitcoin seçenekleri. Kaynak Laevitas.ch

Geçtiğimiz iki hafta boyunca, BTC opsiyonlarının %25'lik delta eğimi nötr bir aralıkta kaldı, bu da yükseliş ve düşüş stratejilerine yönelik dengeli talebi gösteriyor. Bir diğer önemli gerçek ise, Bitcoin 13 Nisan'da 61.500 dolarlık desteği test ettiğinde herhangi bir panik belirtisinin olmaması olabilir. Özetle, piyasa verileri önemli bir endişeye ya da yatırımcı iyimserliğinde bir düşüşe işaret etmiyor.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir