Binance kurucusu Changpeng Zhao hapis cezasına çarptırıldı

Federal bir yargıç, eski Binance CEO'su Changpeng “CZ” Zhao'yu ABD kara para aklama yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırdı.

30 Nisan'da ABD'nin Washington Batı Bölgesi Bölge Mahkemesinde yapılan duruşmada Yargıç Richard Jones, Zhao'yu dört ay hapse mahkûm etti. Savcılar, eski Binance CEO'sunun, Kasım ayında suçunu kabul ettiği kripto para borsasında etkili bir kara para aklamayı önleme (AML) programını sürdürmediği için üç yıl hapis cezasına çarptırılmasını tavsiye etmişti. CZ'nin avukatları şartlı tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme raporlarına göre Yargıç Jones, Zhao'nun Binance'teki belirli yasadışı faaliyetlerden “hiç haberdar edildiğine” dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi ve savcıların cezanın 18 aydan üç yıla çıkarılması talebine karşı çıktı. Son tartışmalarda hükümet avukatları, CZ'nin Binance'e yaklaşımının izin yerine af dilemek olduğunu ve eylemlerinden kâr elde etmesine izin verilmemesi gerektiğini savundu.

İddia makamı adına konuşan Kevin Mosley, “Suçun ciddiyetini yansıtmak için hapis cezası gerekli” dedi ve şunu ekledi: “Burada verilen bir denetimli serbestlik cezası, diğerlerini kanunları çiğnemeye ve bunu mümkün olan en geniş ölçekte yapmaya teşvik edecektir.”

Zhao'nun avukatları, mahkemeye sunulan ancak kamuya açıklanmayan belgelerde yer alan bilgilerin, hakimin cezayı verirken dikkate alması gereken “zorlayıcı bir faktör” olduğunu söyledi. Hukuk ekibi, Zhao'nun zenginliğinin onu hapishanede hedef haline getirebileceğini öne sürerek Yargıç Jones'un altı aydan daha kısa bir süre için denetimli serbestlik uygulayabileceğini savundu.

Cezalandırılmadan önce CZ, yaptıklarından dolayı özür diledi ve “düşünmek ve düşünmek için tek başına çok sessiz zaman geçirdiğini” söyledi. Etkili bir AML programını uygulayamamanın sorumluluğunu Binance'in üstlendiğini ekledi. Yargıç Jones'un kararının ardından Zhao, belirlenecek bir tarihte teslim olmak üzere hapishanede bulunacağını söyledi.

Duruşma, Kasım ayında yedi ağır suçtan suçlu bulunan eski FTX CEO'su Sam Bankman-Fried'ın cezalandırılmasının ardından Şubat ayından itibaren ertelenmişti. Bir yargıç Bankman-Fried'ı 25 yıl hapis cezasına çarptırdı, ancak avukatları hem mahkumiyete hem de cezaya itiraz etti.

CZ'nin duruşmasına katılan birçok kişi, olayın Bankman-Fried'ın duruşması veya cezası kadar yüksek profilli olmadığını ve New York adliyesi önünde uzun kuyrukların oluşmasına neden olduğunu öne sürdü. Adalet Bakanlığı avukatları da iki kripto para birimi arasındaki karşılaştırmaya itiraz ederek suçların kişilikleriyle ilgili olmadığını ekledi.

Kaynak: Changpeng Zhao

Zhao, Binance CEO'luğundan istifa etti ve kripto para borsasının “medeni düzenlemelerin uygulama payları” için 4,3 milyar dolar ödemeyi kabul ettiği ABD yetkilileriyle yapılan anlaşmanın bir parçası olarak ağır suçlamaları kabul etti. Anlaşma, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Haziran 2023'te Binance, Binance.US ve CZ ile açılan ve devam eden hukuk davasını etkilemedi.

CZ, Kasım ayında CEO'luktan istifa ettikten sonra 'Twitter'dan uzak durmayı' planlıyor söz konusu ve ceza davasıyla ilgili kamuya açık bir yorumda bulunmadı. Mart ayında gençlere yönelik kripto para birimleri ve blockchain ile ilgili bir eğitim projesi olan Giggle Academy'yi başlattı. Binance'in eski bölgesel pazarlar başkanı Richard Teng, Zhao'nun ayrılmasının ardından CEO oldu.

Alex Mashinsky, Bankman-Fried ve Zhao'dan sonra kripto para sektöründe suçlamalarla karşı karşıya kalacak bir sonraki önemli isimlerden biri olacak. Celsius'un eski CEO'sunun ABD'deki ceza davasının Ocak 2025'te başlaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir