Base, Ethereum Layer-2 Yarışmasında Rakiplerini Geride Bıraktı

Kripto para borsası Coinbase'in Ethereum katman-2 blok zinciri Base, 30 günlük işlemleri Ethereum'u ve en büyük rakibini geride bıraktığı için toplam kilitli değeri (TVL) geçen hafta %13,2'den fazla artarak ilk kez 4 milyar doları aştı. Arbitrum.

7 Nisan'da güncellenen L2BEAT verileri Base'in toplam TVL'sinin 4,15 milyar dolar olduğunu gösteriyor; Buna 1,45 milyar dolarlık kanonik köprü değeri (Base'de temsil edilmek üzere Ethereum'a kilitlenen varlıklar) ve 2,7 milyar dolarlık yerel olarak basılmış varlıklar dahildir.

Base, TVL'ye göre üçüncü en büyük Ethereum katman 2 ağı haline geldi; rakip Blast'ın yaklaşık 1,4 milyar dolarla dördüncü, Optimism'in 3,5 milyar dolarla ikinci ve lider Arbitrum'un 14,6 milyar dolarla arkasında yer aldı.

Baz'ın kanonik olarak bağlantılı fonlar (mor) ve yerel olarak basılan fonlar (pembe) arasındaki dökümü içeren toplam TVL grafiği. Kaynak: L2BEAT

TVL'ye göre Base, geçen hafta ilk 5'te kazanç elde eden tek Katman 2 ağ oldu. Starknet %10,2 ile en büyük TVL kaybını açıklarken, Optimism %9,1, Arbitrum %5,5 ve Blast %2,4 düştü.

Ethereum ölçekleyicinin TVL artışı, 30 günlük işlem sayısının 50,34 milyona ulaştığı, Arbitrum'un 40,1 milyonunu ve Ethereum'un 37,9 milyonunu aştığı bir dönemde gerçekleşti.

Base'in saniye başına ortalama günlük işlemleri (TPS) bir haftada %29,7 artarak geçtiğimiz gün ortalama 35,19 TPS'ye ulaştı. Bu rakam, rakipleri Arbitrum ve Ethereum'un 16,61 ve 13,91 olan toplam TPS'sinden daha yüksek.

Temel TPS (kırmızı), iki haftadan fazla bir süredir sürekli olarak Ethereum'dan (mavi) daha iyi performans gösterdi. Kaynak: L2BEAT

Bu arada Base, son memecoin faaliyetlerinden büyük yararlanıcılardan biri oldu. CoinGecko'ya göre meme tokenlarının piyasa değeri son günde %13'ten fazla artarak 1,6 milyar doları aştı.

Ancak Base'in popülaritesi dolandırıcıların da dikkatini çekmiş olmalı; çünkü ağ, Ocak ayından Mart ayına kadar başarılı kimlik avı dolandırıcılıklarında 18 kat artış gördü ve geçen ay 3,35 milyon dolar çalındı.

Ethereum, geliştirme çabalarını, 13 Mart'ta Katman 2 işlem ücretlerini azaltan Dencun güncellemesinin de gösterdiği gibi, blockchain'in Katman 2 işlem verilerini işleme yeteneğini geliştirmeye odakladı.

Bu arada Base gibi katman 2'ler Ethereum'un eksikliklerinden daha fazla yararlanabilir; VanEck analistleri, ağ ölçeğindeki ekosistemin 2030 yılına kadar 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşacağını tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir