Avustralya'daki Bitcoin ETF'leri için zil çaldı; beklenen bu muydu?

Avustralya'nın ana borsası Avustralya Menkul Kıymetler Borsası için onaylanan ilk Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF), ilk işlem gününü 1,3 milyon dolarlık işlem hacmiyle kapattı.

Bu rakam, ilk günde 10 fonda toplam 4,5 milyar dolarlık, ortalama 450 Milyon dolarlık işlem hacmi gören ABD Bitcoin (BTC) spot ETF'lerinin ticaretinin ilk gününün çok altında.

VanEck Bitcoin ETF'nin (VBTC) ihraççısı VanEck, Cointelegraph'a yaptığı açıklamada, pazar büyüklüğündeki farklılığa rağmen fonun ABD spot Bitcoin ETF'leriyle benzer bir büyüme yaşayacağının iyimser olduğunu söyledi.

VanEck yatırım ve sermaye piyasalarından sorumlu başkan yardımcısı Jamie Hannah, “Avustralya pazarı ABD pazarından çok daha küçük olmasına ve akışlarımızın çoğunluğu kurumsal olmaktan çok bireysel olmasına rağmen, muhtemelen benzer bir yol izlememiz muhtemel” dedi.

“Önemli sayıda perakende ve profesyonel yatırımcı, ASX aracılığıyla Bitcoin'e yatırım yapmaya güçlü ilgi gösterdi.”

ASX verilerine göre VBTC piyasada açılışta 13,24 dolardan, kapanışta ise 13,34 dolardan işlem görürken, gün içinde 96.476 hisse el değiştirdi.

Kaynak ASX

VanEck'in Asya-Pasifik CEO'su Arian Neiron, 15 Haziran'da yaptığı açıklamada, Avustralya'da talebin özellikle “düzenlenmiş, şeffaf ve tanıdık bir yatırım aracıyla” arttığını söyledi.

“Bitcoin'in birçok danışmanın ve yatırımcının erişmek istediği, yeni ortaya çıkan bir varlık sınıfı olduğunun farkındayız. VBTC, karmaşıklığı azaltarak Bitcoin'i daha erişilebilir hale getiriyor. Dijital varlıklara yatırım yapmak ve bunları saklamak artık gerekli değil.”

ASX'te listelenen ilk Bitcoin ETF olsa da, diğer iki Bitcoin ETF ürünü şu anda Avustralya'da işlem görüyor.

Yakın zamanda onaylanan Monochrome Bitcoin ETF, Avustralya'nın en büyük ikinci borsası olan Cboe Avustralya borsasında işlem görmeye başladı.

Nisan 2022'de 21Shares Global X Bitcoin ETF, Avustralya'da piyasaya sürülen ilk Bitcoin ETF ürünü oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir