Arthur Hayes Bitcoin için bir sonraki adımı öngördü

Eski BitMEX CEO'su Arthur Hayes, Bitcoin'in (BTC) dibe vurduğuna ve önümüzdeki aylarda yavaş yavaş yükseleceğine inanıyor.

3 Mayıs'ta yayınlanan blog yazısında piyasanın son zamanlardaki düşüşüne ilişkin yorum yapan Hayes, “Fiyat hareketleri beklediğim gibiydi.” dedi.

Ünlü isim, Bitcoin'in bu hafta başında 58.600 dolar civarına düşmesinin ardından tekrar 60.000 doların üzerine çıkacağını ve ağustos ayına kadar 60.000 ile 70.000 dolar arasında kalacağını söyledi.

Hayes, Bitcoin'in bu hafta yaşadığı %12'lik gerilemenin “gerekli bir piyasa temizliği” olduğunu ekledi.

BitMEX kurucusu bunu ABD'deki vergi sezonuna, Fed kararlarına ilişkin endişelere, Bitcoin sonrası “haber satışlarının” yarıya indirilmesine ve spot Bitcoin ETF'lerindeki yavaşlamaya bağladı.

23 puanlık geri çekilme, son 12 aydaki benzer büyüklükteki dördüncü geri çekilmeydi.

Kaynak: Arthur Hayes

Hayes, Fed'in niceliksel genişlemeyi yavaşlatması ve ABD Hazinesi'nin borç ihraç planlarından artan dolar likiditesinin etkisiyle son satışların ardından kripto para piyasalarının yavaş yavaş yükselmesini bekliyor.

Merkez bankası sıkılaştırmayı yavaşlatarak piyasalara daha fazla likidite enjekte ediyor ve bu da teorik olarak kripto para birimleri gibi daha riskli varlıkları iterek satın alma baskısı yaratabilir.

Hayes bunu yüksek riskli varlıklar için iyi olan “görünmez para basımı” olarak görüyor.

“Fed ve Hazine'nin son politika duyuruları para basmanın gizli biçimleri mi? Evet.”

Ünlü, “Her ay yavaş yavaş milyarlarca dolar likidite eklenmesi, bundan sonra olumsuz fiyat hareketini azaltacaktır” diye ekledi ve fiyatların “dibe vuracağını, patlak vereceğini ve yavaş yavaş yükselmeye başlayacağını” öngördü.

Eski BitMEX patronu önümüzdeki aylarda yatay bir piyasa öngören tek kişi değil.

Vailshire Capital Management'ın kurucusu ve CEO'su Dr. Jeff Ross, X'te 2 Mayıs'ta yaptığı bir paylaşımda, olumsuz duruma rağmen “devam eden boğa piyasasına hâlâ saygı duyduğunu” paylaştı.

Ross, Fed'in “retorik ekseninin” “kötü likidite koşullarından daha az kötü likidite koşullarına” resmi geçiş olduğunu kaydetti.

Kurumsal kripto para komisyoncusu MatrixPort, Cointelegraph ile paylaşılan bir notta yarılanma sonrasında “Bitcoin'in önceki örneklere göre dört ila beş ay boyunca yatay hareket etme eğiliminde olduğu” görüşünü yineledi.

CoinGecko'ya göre Bitcoin fiyatları gün içinde %4,2 artışla 59.804 dolara yükseldi, ancak varlık hala Mart ortasındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %19 aşağıdaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir