Araç sahiplerinin dikkatine! Bunu yapma! Patlamaya neden olur…

Ülkemizde iklimin sıcak olması nedeniyle yangınların artması, Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Şefi Mustafa Kızılkan'ı harekete geçirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Şefi Mustafa Kızılkan, patlama ve yangınların önlenmesi için araçlarda çakmak, parfüm gibi kimyasalların bırakılmaması gerektiğini söyledi. Kızılkan, şunları söyledi: “Özellikle güneşli bir ortamda araç içerisinde canlı bırakmak ciddi durumlara yol açabilir, oda spreyi, parfüm, çakmak gibi malzemelerin doğrudan güneşe maruz bırakılması ise genleşme nedeniyle araçta patlama ve yangına neden olacaktır. Bu nedenle sürücülerin ekstra dikkat etmesi ve bunları araç içerisinde tutması gerekiyor.” Bu konuya dikkat çekerek, “İnsanları bu tür malzemeleri güneşin göremeyeceği yerlere koymamaları konusunda uyarmak isterim” dedi.

BARBEKÜ ATEŞİNİ DIŞARI ATMAYIN

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Şefi Mustafa Kızılkan, tarım arazileri, açık alanlar ve ormanlık alanlarda yangına neden olabilecek mangal yangınları konusunda uyardı.

Kızılkan son olarak şunları söyledi:

“Ürünlerin hasat dönemine yaklaştığı ve ürünlerin tarlalardan uzaklaştırıldığı bu dönemde tarım arazilerinde çıkacak bir yangın ciddi ekonomik sıkıntılara neden olacaktır. Bu alanlardan geçen araç sürücülerini dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. ve dışarıya ateş atmamak. Mangal yakarken ilk yapmanız gereken, mangal yapacağınız zemini çevrelemektir. Kuru ot olup olmadığını tespit etmeliyiz. Barbeküyü içeride yakarak yangını önleyebiliriz. serbest bir alana çim atılması ve barbekü ateşinin toprağa gömülmesi ve bittikten sonra su dökülmesi Kontrolsüz herhangi bir yanma, yangına neden olduğu gibi, doğadaki birçok canlının da yok olmasına ve zarar görmesine neden olur. Bu nedenle dikkatli olmamız gerekiyor. Yangın gördüğümüzde insanlardan 112 acil çağrı merkezini aramalarını rica ediyoruz.” (İHA)
Bu içerik Evin Özbey tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Mersin'de korku dolu anlar!  Hareket eden araç ateş topuna dönüştüMersin'de korku dolu anlar! Hareket eden araç ateş topuna dönüştü
Yer: Kuşadası!  Sahil bir anda karmaşaya dönüştü!  Dakikalarca birbirlerini bıçakladılarYer: Kuşadası! Sahil bir anda karmaşaya dönüştü! Dakikalarca birbirlerini bıçakladılar
TEM'deki araç yangını ağaçlara sıçradı! TEM'deki araç yangını ağaçlara sıçradı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir