Ağzınız sinyal veriyor: Dilinizdeki bu renklere dikkat edin! Kanser veya şeker hastalığının belirtisi olabilir

Bilim insanları dil renginin kanser veya diyabetin erken uyarı işareti olabileceğini söylüyor. Harvard araştırmacıları, dilinizin aslında sağlığınız hakkında görünüş, renk ve hatta doku gibi bilgileri ortaya çıkarabileceğini söylüyor. Yeni bir makalede bilim insanları dilin yuvarlak ve simetrik bir görünüme sahip olması gerektiği sonucuna vardı. Çalışma, dilin de beyaz bir kaplamaya sahip olabileceğini söylüyor. Çalışmada “Genellikle açık pembe renkte olmasına rağmen Afrika, Asya ve Akdeniz popülasyonlarında bazılarının mor veya kahverengi pigmentasyonu olabileceği” belirtiliyor.

The Olive Press'e göre çalışma aynı zamanda dilinizin renginin ne yediğinize bağlı olduğu sonucuna varıyor. Araştırmacılar bunun nedeninin dil üzerinde bulunan ve papilla olarak bilinen şişliklerin yediğimiz ve içtiğimiz şeylerin renklerini ve kalıntılarını emmesi olduğunu söylüyor. Örneğin, bol miktarda zerdeçal içeren köriler dilinizin sararmasına neden olurken, tatlılar dilinizin maviye dönmesine neden olabilir.

Çalışma, uyarı sinyali görevi gören üç ana renk olduğunu belirtiyor:

KAHVE VEYA SİYAH

Şöyle diyor: “Kahverengi veya siyah bir dil, papillalar çok büyüdüğünde ortaya çıkan 'kıllı siyah dil' adı verilen bir duruma işaret eder. “Normalde bu küçük yumruların büyüyecek fazla alanı yoktur, ancak büyürlerse bakterileri ve renkli yiyecek karışımlarını hapsederek kahverengi veya siyah bir renk tonu bırakabilirler.”

iStock-104454288

Bunun sigara, antibiyotik kullanımı, ağız kuruluğu, aşırı kahve veya çay tüketimi ve kötü ağız hijyeninden kaynaklanabileceği söyleniyor.

BEYAZ LEKELER VE YARALAR

Harvard'lı bilim adamları, dil üzerindeki beyaz lekelerin veya yaraların, mayanın aşırı çoğalmasının bir işareti olduğunu bulmuşlardır. Diyabet, AIDS, antibiyotik kullanımı, kanser tedavileri, protez kullanımı, sigara kullanımı veya ağız kuruluğu gibi durumlardan kaynaklanabilir.

insülin şekeri diyabeti

Daha ciddi vakalarda yaralar ağız kanserinin belirtisi olabilir. Aynı şekilde sarı, kırmızı ve acı verici hale gelirlerse.

kanser9

PARLAK KIRMIZI

Bu, B12 vitamini eksikliğiniz, kızıl hastalığınız veya strep boğazınız olduğu anlamına gelebilir. Ancak son iki duruma kırmızı bir döküntü eşlik edecektir.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kendisini aldattığını düşündüğü kız arkadaşını banyoda başından vurarak öldürdü.Kendisini aldattığını düşündüğü kız arkadaşını banyoda başından vurarak öldürdü.
Toplu taşımayla ilgili 1 ve 19 Mayıs kararı!Toplu taşımayla ilgili 1 ve 19 Mayıs kararı!
Adana'da yol çöktü!  Kamyon hendeğe gömüldüAdana'da yol çöktü! Kamyon hendeğe gömüldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir