ABD'li savcılar Binance'in kurucusu ve eski CEO'su Changpeng Zhao'ya saldırdı!

ABD yetkilileri 30 Nisan'da Binance'in kurucusu Changpeng “CZ” Zhao'yu cezalandırmaya hazırlanırken, savcılar eski CEO için hapis cezası talep etti.

ABD'li savcılar 23 Nisan'da sundukları bir mahkeme dosyasında, Binance kurucusu Zhao'nun kara para aklamayı önleme yasalarını ihlal etme suçunu kabul ettikten sonra 36 ay hapis cezasına çarptırılacağını söyledi.

Savcılar, ABD Batı Washington Bölge Mahkemesindeki önergelerinde, “Zhao'nun ABD yasalarını kasıtlı olarak ihlal etmesinin boyutu ve sonuçları göz önüne alındığında, 36 aylık süreyi aşan bir ceza verilmesi gerekiyor” diye yazdı.

“Bu ceza, üzerinde anlaşmaya varılan 50 milyon dolarlık para cezasıyla birlikte, ilgili 18 USC § 3553(a) faktörlerini dengelemek ve cezanın hedeflerine ulaşmak için yeterlidir, ancak gereğinden fazla değildir.”

Changpeng Zhao, 2022'de Paris'teki Viva Teknoloji konferansında. Kaynak CNBC

Zhao, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kara para aklamayı önleme gerekliliklerini ihlal etmekten suçlu bulundu ve Kasım 2023'te Binance CEO'su görevinden istifa etti. Daha sonra Zhao, Binance'e uygulanan daha büyük para cezalarının yanı sıra doğrudan kendisine uygulanan 50 milyon dolarlık bir para cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Çevrimiçi raporlara göre federal kurallar, o zamana kadar herhangi bir uzatmaya itiraz etmemeyi kabul eden Zhao için maksimum 18 ay hapis cezası belirledi. ABD'de 175 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı.

CZ, ABD kara para aklama yasalarını ihlal ettiğini itiraf ettikten sonra o ve Binance, ceza davasını sona erdirmek için ABD hükümetine 4,3 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Karşılığında Binance'in ABD yasalarına uygun olarak faaliyetlerini sürdürmesine izin verildi.

Binance'ten ayrılmasına rağmen CZ, kripto para sektöründe yer almaya devam ediyor. Mart ayında Zhao, kripto para birimleri ve blok zincirine adanmış yeni bir eğitim projesini duyurdu ve girişimin “yeni tokenlere sahip olmayacağını” vurguladı.

Giggle Academy adı verilen proje, CZ'nin 18 Nisan'da X'te yayınlanan bir gönderisine göre özellikle çok daha genç nüfusa veya iki ila üç yaş arasındaki çocuklara yönelik.

Kaynak: Changpeng Zhao

CZ, 24 Nisan'da yeni eğitim projesinin logosunu açıkladı. CZ, “Giggle Academy logosunun gençliği, eğlenceyi, pozitif enerjiyi ve büyümeyi sergilemesini istedik. Ayrıca 'Binance mirasımıza' saygımızı göstermek istiyoruz” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir