ABD'de borç limiti konusunda prensipte anlaşmaya varıldı

ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile borç limiti konusunda prensipte anlaşmaya vardığını söyledi.

REKLAM

Beyaz Saray ve Cumhuriyetçiler, ABD'deki borç sınırı önlemlerinin süresinin dolmasından ve ülkenin likidite sıkıntısıyla karşı karşıya kalmasından birkaç gün önce prensipte anlaşmaya vardı.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy ile borç limiti konusunda prensipte anlaşmaya varıldığını söyledi.

Başkan Biden, anlaşmanın harcamaları azaltan ve herkes için ekonomiyi büyüten, aynı zamanda işçiler için kritik programları koruyan önemli bir adım olduğunu söyledi.

“Felaket niteliğinde bir temerrüde yol açabilecek bir durumu önlüyor.”

Anlaşmanın kendisinin ve Demokratların temel önceliklerini koruduğunu vurgulayan Biden, anlaşmanın bir uzlaşmayı temsil ettiğini, yani herkesin istediğini alamayacağını söyledi.

Biden, anlaşmanın Amerikan halkı için iyi bir haber olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Çünkü bu, feci bir temerrüde, ekonomik durgunluğa, emeklilik hesaplarının yok olmasına ve milyonlarca iş kaybına yol açabilecek bir durumu önlüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Yasama metnini müzakere gruplarının yazacağını, anlaşmanın Temsilciler Meclisi ve Senato'ya gideceğini bildiren Biden, anlaşmanın derhal onaylanması çağrısında bulundu.

“Bunun Amerikan halkına layık bir anlaşma olduğuna inanıyorum.”

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında McCarthy, ABD Başkanı Joe Biden ile iki telefon görüşmesi yaptığını belirterek, şunları söyledi: “Haftalarca süren görüşmelerin ardından prensipte anlaşmaya vardık. Hala yapacak çok işimiz var.” ama bunun Amerikan halkına yakışan bir anlaşma olduğuna inanıyorum.” dedi.

Anlaşmanın tarihi harcama kesintilerini ve insanları yoksulluktan çıkarıp işgücüne kazandıracak büyük reformları içerdiğini söyleyen McCarthy, yeni vergilerin ve hükümet programlarının anlaşmada yer almadığını açıkladı.

McCarthy, taslak anlaşmada çok daha fazlasının bulunduğunu vurguladı ve bunu yazılı hale getirmek için bugün yapılması gereken işler olduğunu söyledi.

McCarthy, bütçe tavanı görüşmelerine katılan Cumhuriyetçi Temsilciler Garret Graves ve Patrick McHenry'ye çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve üyelere mevcut durum hakkında bilgi vereceğini söyledi.

McCarthy, taslak bittikten sonra Başkan Biden ile tekrar konuşacağını ve Beyaz Saray ile görüşeceğini, metni yarın yayınlayıp Çarşamba günü oylamaya sunmayı umduğunu söyledi.

Borç limitinin 2 yıl süreyle artırılması bekleniyor

ABD basınında yer alan haberlere göre, Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasında uzun süren görüşmelerin ardından varılan anlaşma kapsamında borç limitinin iki yıl süreyle artırılması gerekiyor.

Bazı federal programlara yapılan harcamaları azaltmayı amaçlayan anlaşmanın, gıda yardımı programları da dahil olmak üzere bazı hükümet yardımlarından yararlananlara yeni çalışma koşulları getirmesi bekleniyor.

Anlaşmada, 54 yaş altı ve çocuğu olmayan bazı gıda pulu alıcılarının programdan yararlanabileceği süreye ilişkin yeni sınırlamalar yer alıyor.

Gaziler ve evsizler için gıda kuponlarına erişimi genişletmeyi planlıyor.

Söz konusu anlaşmayla salgın döneminde sağlanan ancak harcanmayan yardım paralarının geri alınması amaçlanıyor.

Anlaşmanın ihtiyari harcamalara iki yıl boyunca sınırlamalar getireceğini ancak bu sınırların savunma harcamalarına federal bütçenin geri kalanından farklı şekilde uygulanacağını da belirtmek gerekiyor.

Anlaşma doğrultusunda borç limitinin artırılmasını amaçlayan tasarının birkaç gün içinde Kongre'de oylanması bekleniyor.

REKLAM

Yellen, borç limitinin yükseltilmemesi durumunda 5 Haziran'dan itibaren likidite sıkıntısı yaşanabileceği konusunda uyardı.

19 Ocak'ta ABD'nin borç limiti olan 31,4 trilyon dolara ulaşmış ve ABD Hazinesi bu limitin aşılmaması için olağanüstü önlemler almaya başlamıştı.

Hazine, bu olağanüstü önlemlerin Haziran ayı başında sona erebileceği konusunda uyarmıştı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitine ilişkin Cuma günü ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'ye gönderdiği mektupta, mevcut verilere göre Kongre'nin borcu artırmaması veya askıya alması halinde bunun gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini söyledi. 5 Haziran'a kadar borcun sınırlandırılması, Hazine'nin kaynaklarının yükümlülüklerini karşılamaya yetmeyeceğini, bunun yapıldığını söyledi.

ABD Hazinesi'nin likidite seviyesi, borç limiti müzakerelerinin devam etmesiyle 25 Mayıs itibarıyla 38,8 milyar dolar ile 2017'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir