90 yaşına yaklaşan profesör dinçliğin formülünü açıkladı! Türkiye'nin ilk nöropsikoloji laboratuvarını kurdu

31 Mayıs 1935'te İstanbul'da doğan Tanör, 1954 yılında Bursa Kız Lisesi'nden mezun oldu ve annesi ve babasının doktor olması nedeniyle hep tıp fakültesine gitmek istiyordu. Ancak ailesinin ısrarı üzerine 1959 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Tanör, “Anayasa Hukuku” bölümünde asistan olarak çalışmaya başladı ve bir yıl boyunca Columbia Üniversitesi'nde devlet bursuyla okudu.

Tanör yurda döner dönmez hayalini kurduğu tıp fakültesini okuyamayınca psikoloji alanına yöneldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'ne giren Tanör, 1969 yılında “Genel Psikoloji” bölümünde asistan olarak çalıştı. Tıp Fakültesi'nin psikologlara yönelik açtığı “Sağlık Bilimleri Doktorası” programını başlatan Tanör, Cerrahpaşa'dan 1981 yılında “Kaygının Öğrenme ve Hafızaya Etkisi” başlıklı doktora teziyle buradan mezun oldu.

Tanör, 1984 yılında Türkiye'nin ilk nöropsikoloji laboratuvarını, 2008 yılında ise Türk Nöropsikoloji Derneği'ni kurdu.

ONLINE YÜKSEK LİSANS KURSLARI SUNAR

Profesör. Dr. Tanör, Yaşlılar Haftası'nda 90 yaşına yaklaşsa bile ruhsal ve fiziksel sağlığını korumanın formülünü anlattı.

Uzmanlık alanı olan nöropsikoloji hakkında da bilgi veren Tanör, şunları söyledi: “Nörolog, psikiyatrist ve cerrah karar vermekte tereddüt ettikleri hastayı bize gönderiyorlar. Mesela 'Bu hasta sadece depresyonda olduğu için veya depresyona girdiği için unutkanlık yapıyor'. Alzheimer mı? “Hasta bu gibi soruların yanıtlanması için biz nöropsikologlara yönlendiriliyor. Nöropsikolojik değerlendirmeler yaparak doktorun hastaya tanı koymasına yardımcı oluyoruz” dedi.

Profesör. Tanör, ileri yaşına rağmen halen özel bir klinikte nöropsikolog olarak çalıştığını, haftada bir kez konuşma bozukluğu çeken afazik hastalara rehabilitasyon hizmeti verdiğini, özel bir üniversitede bu hastalık üzerine online yüksek lisans yaptığını kaydetti.

“İyi Hissetmek İçin Beyninizi Eğitmek Gerekir”

Haftanın 3 günü çalıştığını anlatan Tanör, şöyle konuştu: “Cihangir'de yaşıyorum ve binada asansör olmadığı için 5 kat inip çıkmak zorunda kalıyorum. Özel muayenehaneme kadar yaklaşık 1 saat yürüyerek gidiyorum. Teşvikiye'de işim var. Bazen metroyu tercih ediyorum. Taksi bulmakta zorlandığım için yürümek zorunda kalıyorum.” “Çapa'da üniversiteye gitmek için tramvaya biniyorum. Toplu taşıma araçlarını da sıklıkla kullanıyorum. Haftada bir pilates de yapıyorum.” dedi.

Profesör. Yaşlılıkta dinç kalmanın birçok faktöre bağlı olduğunu vurgulayan Dr. Tanör, şöyle devam etti:

“Genetik çok önemli ama yeni şeyler öğrenmek yani beyin egzersizi yapmak da önemli. Çünkü 25 yaşından sonra başlayan yaşlanmaya bağlı olarak beyinde hücre kaybı oluyor. Beyin hücreleri ölürken Yaşlandıkça ağırlıkları azalır. Ancak yeni bir şey öğrendikçe beyin hücreleri arasında ağlar oluşur. “Ne kadar çok ağ oluşturursanız, yani ne kadar çok antrenman yaparsanız beyniniz o kadar az hücre kaybeder. Bilinçli faaliyetleriniz gençliğinizdeki aynı keskinlikle devam edebilir. Gençken çok okumak ve yeni şeyler öğrenmek gibi şeyler yapmak, ilerideki yaşamınızda daha keskin bir zihne sahip olmanızı sağlar.”

Ekran görüntüsü 2024-03-18 134803

“NE KADAR AKTİF OLURSAK DAHA İYİ BİR YAŞAM SİZİ BEKLİYOR”

İlerleyen yaşlarda bulmaca çözmenin ve yeni bir dil öğrenmeye çalışmanın çok faydalı olduğunu vurgulayan Tanör, aynı zamanda İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olmak üzere üç dil de bildiğini söyledi.

Profesör. Bazı kişilerin belli bir yaştan sonra hayattan çekildiğini anlatan Tanör, şöyle konuştu: “Bunu kesinlikle kabul etmiyorum. Ne kadar aktif olursanız o kadar güzel bir hayat sizi bekliyor. Konu beslenme olunca ben de yemek yemiyorum. Mümkün olduğunca Akdeniz diyetini uygulamaya çalışıyorum. Günde 3 öğün yemek yiyorum ama azar azar yiyorum.” dedi.

Ekran görüntüsü 2024-03-18 135711

“BEDEN KADAR BEYNİNİ de AKTİF TUTMAK GEREKLİ”

Avrupa'daki yaşlılarla Türkiye'deki yaşlılar arasında ciddi bir fark olduğuna işaret eden Tanör, bunun en önemli nedeninin “Aman anne sen otur biz yaparız” kültürü olduğunu vurguladı.

Profesör. Herkesin kendi işini yaptığı Avrupa'da bu kültürün bulunmadığını belirten Dr. Tanör, şöyle konuştu: “Türkçe'de bir atasözü vardır, 'Çalışan demir parlar'. Bu, yılların tecrübesinin sonucudur.” dedi.

Gençlere seslenen Tanör, “Mümkün olduğunca zinde bir yaş geçirmek istiyorsanız her zaman yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Vücudunuz kadar beyninizi de aktif tutmanız gerekiyor. Ayrıca gençlere meslek sahibi olmalarını da tavsiye ediyorum.” ebeveynlerinin önerdiği gibi değil, tutkulu oldukları bir alanda.” Sözlerini söyledi.

(AA)

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Lise öğrencileri arasında bıçaklı kavga!  Savaş alanına dönüştüLise öğrencileri arasında bıçaklı kavga! Savaş alanına dönüştü
Erbakan ilk kez rakam verdi: MHP'yi geçtik, sıra İYİ Parti'ye... Sonra bir sonraki hedefini açıkladıErbakan ilk kez rakam verdi: MHP'yi geçtik, sıra İYİ Parti'ye… Sonra bir sonraki hedefini açıkladı
İmamoğlu'na destek olun!  İmamoğlu'na destek olun! “17 bin 127 bakan bile onu durduramaz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir