2021’i işaret ederek uyardı: “Tekrarlamayı bırakın”! Yeni bir tehlike kapımızda: “Kılıç gibi sallanmaya devam edecek”

Bandırma Onyedi Eylül Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi'ndeki kirliliğin her geçen gün arttığını ve giderek daha tehlikeli hale geldiğini söyledi. 2021 yılında yaşanan müsilajın ardından 22 maddeden oluşan Marmara Eylem Planı'nın hazırlanıp imzalandığını hatırlatan Dr. Sarı, şöyle konuştu: “Marmara Denizi 2021 yılında müsilajla ilgili bir felaket yaşadı. Daha önce de çok kez ortaya çıktı 2021 yılında da geniş çapta karşılaştık. Ardından tüm taraflar bir araya gelerek müsilajla ilgili 22 ayrı maddeden oluşan bir eylem planı hazırlandı. Bunlardan 14'ü azaltımla ilgili. Marmara Denizi'nin kirletici yükü Çünkü müsilaj, küreselleşmeyle birlikte artan deniz suyu sıcaklıklarının bir sonucu. İklim değişikliğinin birinci etken olduğunu belirterek, “Müdahale edemediğimiz bu denizin ciddi şekilde kirlenmemesi gerekirdi” dedi.

'MUCILAJ RİSKİ MARMARA DENİZİNDE KILIÇ GİBİ YÜRMEYE DEVAM EDECEK'

Marmara Denizi çevresinde nüfus yoğunluğuna ve sanayileşmeye dikkat çeken Sarı, yeni bir müsilaj riskiyle karşı karşıya olduğumuzu vurguladı ve şöyle konuştu:

_71086 (2)

“Marmara'da 25 milyon insan yaşıyor. Atıklarının sadece yarısını arıtıyoruz. Kalan yarısını da maalesef denize atmaya devam ediyoruz. Öte yandan Türkiye'nin yarısına hizmet veren bir sanayinin atıkları da denize karışıyor.” Tarımsal atıklar, deniz atıkları Bu atıklar Marmara Denizi'ne atılmaya devam ediyor Marmara Denizi'ni 2021'deki kadar kirletiyoruz. 22 maddeden 14'ü denizin kirlilik yükünün azaltılmasıyla ilgiliydi Müsilaj riski devam edecek Marmara Denizi'nin başına kılıç gibi asılacak bu tehlikenin tekrarı kesin, tarihi bilinmeyen bir ekolojik felaket, kimse konuşmuyor, kontrolü elinde bulunduran kamu yöneticilerinin bunu söylediğini görüyoruz. Kontrol faaliyetlerini de kusursuz bir şekilde yürütürlerse, ekosisteminin ayakta kalmasını bekleyemeyeceğimiz Marmara Denizi her geçen gün daha da bozulacak. Artık Marmara Denizi'nden yararlanamayacağız. Balıklar azalacak. Yüzerken daha fazla risk vardır. Tıpkı şu anda yaşadığımız gibi. Bu nedenle deniz kirliliğini mutlaka azaltmamız gerekiyor.”

_71086 (4)

'MUCILAJ'DAN ÖNCE 4 BALIĞIMIZ VARSA SONRA 3 BALIK OLDU'

Profesör. Ayrıca Marmara Denizi'ndeki balık türlerinin de yok olmaya başladığına dikkat çekti. Mustafa Sarı, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün destekleriyle balık türlerinin öncesi ve sonrası durumlarının belirlenmesi amacıyla 'Marmara Projesi' adı verilen bir proje yürütüldü. Sonuçlara göre Dr. O projeyle, Marmara'da müsilaj öncesine göre denizdeki balık miktarında yüzde 25'lik bir azalma oldu. 4 balığımız vardı, soframıza sadece 3 tür geliyordu, çoğu pelajik balıktı. Alttaki oksijenin azalması nedeniyle palamut ve palamut gibi balıklarda yüzde azalma, balıkçıların ağlarını sürekli terk etmeleri nedeniyle derinlerden gelen köpek balıklarının ve vatozların sayısında artış olduğunu görüyoruz” dedi. Daha sığ kısımlara ulaştığı için ağlarla daha fazla karşılaşmaya başladı” dedi (DHA).

_71086Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Profesör.  Dr. Mehmet Ceyhan şu rakamlara dikkat çekti: Profesör. Dr. Mehmet Ceyhan bu rakamlara dikkat çekti: “Herkeste artış var”
Jandarmadan jandarmayı çağırmasını isteyen kadın herkesi çılgına çevirdi!Jandarmadan jandarmayı çağırmasını isteyen kadın herkesi çılgına çevirdi!
Akdeniz'de 4,2 büyüklüğünde depremAkdeniz'de 4,2 büyüklüğünde deprem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir