'100 günlük öksürük' deniyor, soğuk algınlığıyla karıştırılıyor… 3 ayda 2 ölüm, 54 vaka! çok bulaşıcı

Boğmaca vakalarında artış var. Ekathethimerini gazetesine göre bu yıl 54 boğmaca vakası kaydedildi; Bunlardan 32'si çocuklarda ve ergenlerde, 11'i ise bir yaşın altındaki çocuklarda bulunur. Önceden mevcut rahatsızlıkları olan bir yetişkin ve bir bebek enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti.

Boğmaca öksürüğü

Boğmaca öksürüğü, akciğerleri ve solunum tüplerini etkileyen ve bazılarında ciddi komplikasyonlara neden olabilen süper bulaşıcı bir bakteriyel enfeksiyondur. Hamile kadınların yanı sıra yeni doğan bebeklere ve çocuklara da bu virüse karşı aşı yapılması öneriliyor.

İlk belirtileri soğuk algınlığına benziyor, daha sonra hastaların solgun ve kızarmasına neden olabilecek öksürük nöbetlerine dönüşüyor. Öksürükler arasında hava almak için nefes alırken “boğmaca” sesi çıkarabilirler, dolayısıyla boğmaca adı da buradan gelir. Bazıları birkaç hafta veya ay boyunca öksürebilir.

ÖKSÜRÜK4

Sun'ın aktardığı habere göre, Yunanistan'da artan boğmaca vakalarına tepki olarak Sağlık Bakanı Eirini Agapidaki, vatandaşları hastalığa karşı aşı olmaya davet etti. Diğer Avrupa ülkelerinde de ölümler bildirildi. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne (ECDC) göre neredeyse tamamı üç aylıktan küçük çocuklarda görülür.

Birleşik Krallık'ta vakalar 2024'te normalden yüksek. Şu ana kadar 2.000'den fazla vaka kaydedildi; bu sayı yalnızca 2023 yılının iki katıdır.

AVRUPA GENELİNDE ÖLÜMLER

Bulaşıcı hastalık tehditlerine ilişkin yakın tarihli bir raporda EDC, Hırvatistan'dan Norveç, Hollanda ve İspanya'ya kadar artan sayıda boğmaca vakası bildirdi.

öksürük öksürük

“Boğmaca (boğmaca olarak da bilinir) dünya çapında endemik bir hastalıktır ve hastalık, yüksek aşılama kapsamına sahip bir programın varlığında bile her üç ila beş yılda bir yayılmaktadır. Mevcut artış potansiyel olarak Kovid sırasında dolaşımın azalmasından kaynaklanmaktadır. -19 pandemik. 19 pandemik ve bazı gruplarda ECDC şunları söyledi: “Bu, yetersiz aşı alımıyla bağlantılı. Tam aşı olamayacak kadar küçük olan bebekler ve küçük çocuklar da bu durumdan etkilendi ve çok sayıda ölüm yaşandı.”

Çek Cumhuriyeti bu yıl rekor sayıda vaka bildirdi; bu son 60 yılın en büyüğü. Ocak ve Mart 2024 arasında 1 ölüm dahil 3.101 boğmaca vakası bildirildi. Bu arada Hırvatistan, bu yıl Ocak 2023'ten 15 Mart'a kadar 6.261 boğmaca vakası bildirdi. Bu yılın mart ayına kadar Danimarka'da 822, Norveç'te 707 ve Hollanda'da 1.749 boğmaca vakası kaydedildi. İspanya'ya gelince, bu yıl Mart ayında 5.242 vaka bildirildi. Sağlık yetkilileri geçen ay İngiltere'de boğmaca enfeksiyonlarındaki artışla ilgili endişelerini dile getirdi. 4 Nisan verileri, yalnızca Ocak ayında 555 vakanın ve Şubat ayında 913 vakanın doğrulandığını gösteriyor.

öksürük

İngiltere'de çocuk aşılama oranları düşerken, ebeveynlerden çocuklarının korunup korunmadığını kontrol etmeleri istendi. Boğmacaya karşı koruma, bebekler sekiz, 12 ve 16 haftalıkken altısı bir arada aşı ile karşılanıyor. Altısı bir arada aşıları tamamlayan iki yaşındaki çocukların sayısı, Mart 2014'teki %96,3'ten Eylül 2023 itibarıyla %92,9'a yükseldi. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı ayrıca bebek bekleyen annelere, çocuklarını doğumda korumak için aşı yaptırmalarını hatırlattı.

UKHSA danışman epidemiyolog Dr Gayatri Amirthalingam şunları söyledi: “Boğmaca her yaştan insanı etkileyebilir, ancak çok küçük çocuklar için özellikle ciddi olabilir. Hamile kadınların aşılanması, bebekleri doğumdan aşı olana kadar korumada oldukça etkilidir. Ebeveynler, Ayrıca aşı olun.” Aşıyı doğru zamanda yaptırdıklarından veya aşıları olup olmadığından emin olarak aşı yaptırabilirler.” “Eğer gözden kaçırdıkları bir şey varsa, bunu en kısa sürede düzelterek çocuklarının korunmasına yardımcı olabilirler. Emin değilseniz lütfen çocuğunuzun kırmızı kitabını kontrol edin veya doktorunuzun muayenehanesine başvurun.”

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Göz göre göre vurdular!  O anlar kameralara yansıdıGöz göre göre vurdular! O anlar kameralara yansıdı
Katlanır elektrikli bisiklet BİM'e geliyor!Katlanır elektrikli bisiklet BİM'e geliyor!
MİT: Suriye'de 'Sorhin Çele' etkisiz hale getirildi MİT: Suriye'de 'Sorhin Çele' etkisiz hale getirildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir